Memurlar Hakem Olabilir mi?

Ana Sayfa » Manşet » Memurlar Hakem Olabilir mi?
04 Aralık 2016 - 21:22

Devlet memurlarının spor müsabakalarında hakem olarak görev yapıp yapamayacağı ile hakem olarak görev yapmaları durumunda ücret alıp alamayacağına değinmek istiyoruz.

Normalde devlet memurlarına ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı getirilmiştir. Fakat bu yasağın geçerli olmadığı bazı istisnalar bulunmaktadır.

657’nin 146. maddesiyle Gençlik ve Spor hizmetleri uygulamasında fiilen görevlendirilecekler, bu kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenemeyeceği ve memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı konusunda istisna getirilmiş ve bu konuda yasak dışında bırakılmıştır.

Ayrıca, Gençlik ve Spor Hizmetleri Uygulamasında Görevlendirileceklere Ödenecek Ücretlerle İlgili Esaslar’a göre asli görevlerinden ayrı olarak gençlik ve spor hizmetlerinde görevlendirilen memurların ücret alabilecekleri hüküm altına alınmıştır.

memur-hakem

Memurların futbol hakemliği ile ilgili ise Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunu’nun 17. maddesinde, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hafta sonu veya iş günlerinde oynanacak maçlarda görevlendirilen kamu görevi olan kişilerin; çalıştıkları kurumların yetkili makamlarının bilgileri dâhilinde görevleri süresince idari izinli sayılacakları belirtilmektedir.

Dolayısıyla kamu görevi olan memurların spor müsabakalarında Hakem olarak görev yapabilecekleri ve ücret alabileceklerinin, söz konusu mevzuat kapsamında mümkün olduğu ve yasak kapsamına girmediği görülmektedir. Konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı’nın 10 Ocak 2015 tarih ve 20125 sayılı görüşü aşağıda yer almaktadır.

ÖZET: Devlet memurunun sportif karşılaşmalarda “Hakem” olarak görev alıp alamayacağı hususunda. (10/01/2013-20125)

Genel Müdürlüğünüz bünyesinde görev yapmakta olan personelin, sportif karşılaşmalarda “Hakem” olarak görev alıp alamayacağı hasebiyle tereddüt hasıl olduğundan Başkanlığımızdan görüş talep ettiğiniz ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı” başlıklı 28 inci maddesinde, “ Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz. Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır…” hükmü yer almaktadır.

                Diğer taraftan; yine 657 sayılı Kanunun 146 ncı maddesinde; “ Bu Kanunun birinci maddesinin birinci fıkrası kapsamına giren memurlar aylık, ücret, ödenek, hizmetle ilgili her çeşit ödeme ve bunların şekil ve şartları bakımından bu Kanundaki hükümlere, aynı maddenin ikinci fıkrası kapsamına giren memurlar özel kanunlardaki hükümlere tabidir. Memurlara kanun, tüzük ve yönetmeliklerin ve amirlerin tayin ettiği görevler karşılığında bu Kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenemez, hiçbir yarar sağlanamaz. (Gençlik ve Spor hizmetleri uygulamasında fiilen görevlendirilecekler hariç.)…” hükmüne yerilmiş olup; memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağına gençlik ve spor hizmetleri kapsamında önemli bir istisna getirilmiştir.

                657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinde belirlenen “ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağına” ilişkin bir diğer önemli istisna da 2001/2863 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen ve 31/08/2001 tarihli ve 24509 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren; “Gençlik ve Spor Hizmetleri Uygulamasında Görevlendirileceklere Ödenecek Ücretlerle İlgili Esaslar”dır. Bahsedilen Esaslar’ın 1 inci maddesindeki; “ Bu Esasların amacı, gençlik ve spor hizmetlerinin uygulanmasında görevlendirileceklerin ücretleri ile bu ücretlerin ödenmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemektir.” hükmü ile aynı Esaslar’ın 2 nci maddesindeki; “ Bu Esaslar, asli görevlerinden ayrı olarak gençlik ve spor hizmetlerinde görevlendirilecek kişileri kapsar.” hükmü birlikte değerlendirildiğinde; kamu hizmeti yürüten memurların asli görevlerinden ayrı olarak gençlik ve spor hizmetlerinde görevlendirilebilecekleri ve bunun doğal bir sonucu olarak da ücrete hak kazanacakları sonucuna varılmaktadır. Mezkûr Esaslar’ın “Görevlendirme” başlıklı 4 üncü maddesinde de; “ Gençlik ve spor hizmetlerinde görevlendirme, ilgili kurumun en üst amirinin onayı ile yapılır. Görevlendirilecek kamu personeli için adı, soyadı, asli görevi, hizmetin kapsamı, yeri ve süresi belirtilerek ilgili kurum veya kuruluştan izin alınması zorunludur.

Genel Müdürlükçe ve Genel Müdürlüğün denetimi altında veya kamu kurum ve kuruluşlarınca haftanın belirli günlerinde yapılmak suretiyle devamlılık gösteren hizmetlerde ve asli memuriyet yerinde mesai saatleri içerisinde görevlendirilecekler için yukarıdaki görevlendirme hükmü uygulanmaz. ” hükmüne yer verilmek suretiyle, bahsedilen istisnanın dışında, memur personelin gençlik ve spor hizmetlerinde görevlendirilmesinin ilgili kurumun en üst amirinin onayı ile mümkün olacağı sarih bir şekilde belirtilmiştir. İzin alma prosedürünün yerine getirilmemesi durumunda Devlet memurunun gençlik ve spor hizmetlerinde görev alması mümkün bulunmamaktadır.

Ayrıca; 5/5/2009 tarihli ve 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun “İzinli sayılma” başlıklı 17 nci maddesinde de; “ TFF tarafından hafta sonu veya iş günlerinde oynanacak maçlarda görevlendirilen ve uhdesinde kamu görevi olan kişilerden; hakemler, temsilciler ve gözlemciler ile TFF kurul üyeleri, çalıştıkları kurumların yetkili makamlarının bilgileri dâhilinde görevleri süresince idari izinli sayılırlar.

             (2) Bu maddede belirtilen sürenin başlangıcı ve bitişi TFF’nin ilgili talimatlarıyla belirlenir.” hükmüne yer verilmiş olup; sportif karşılaşmalarda hakem olarak görev yapacak kamu görevlilerinin; kurumlarının da bilgisinin olması koşulu ile idari izinli sayılacağı ve bu sürelerin başlangıç ve bitiş süresinin TFF’nin ilgili talimatlarıyla belirleneceği sarih bir şekilde belirtilmiştir.

                Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağına rağmen; aynı Kanunun 146 ncı maddesi, 5894 sayılı Kanunun 17 nci maddesi ile 2001/2863 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren, “Gençlik ve Spor Hizmetleri Uygulamasında Görevlendirileceklere Ödenecek Ücretlerle İlgili Esaslar”ın yukarıda belirtilen muhtelif hükümleri birlikte değerlendirildiğinde uhdesinde kamu görevi olan kişilerin sportif karşılaşmalarda “Hakem” olarak görev yapabileceği değerlendirilmektedir.

www.memurum.biz

  • memur nasıl hakem olur
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Erdek Belediyesi 3 Sözleşmeli Personel Alacak

ERDEK BELEDİYE BAŞKANLIĞI TAM ZAMANLI SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI 5393 Sayılı Belediye...

Aksaray Bağlıkaya Belediyesi Filit İşçisi Alım İlanı

İş İlan No (00003602446) Bu ilana Kişisel Durumu “Normal” olanlarla birlikte “TMY...

Jandarma Sözleşmeli Uzman Erbaş Alım Duyurusu 2017

Jandarma Genel Komutanlığı 2017-4 dönemi Uzman Erbaş başvuruları için duyuru yaptı. Ön...

İTÜ 8 Sözleşmeli Personel Alım İlanı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemizde çalıştırılmak üzere...

BDDK 100 Uzman Yardımcısı Alacak

BDDK BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU BANKALAR YEMİNLİ MURAKIP YARDIMCILIĞI, BANKACILIK...

İş Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirilen Memurlara 1.525 TL Ek Ödeme

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’u gereğince kamu kurumlarında da iş güvenliği...

Okuyucu Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Terimler :

SİTEMİZDEKİ BENZER İÇERİKLER

İş Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirilen Memurlara 1.525 TL Ek Ödeme 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’u gereğince kamu kurumlarında...
20.127 Sözleşmeli Öğretmen Ataması Branşlara Göre Kontenjanlar AçıklandıMEB 2017 Şubat-Mart 20.127 sözleşmeli öğretmen ataması duyurusunu yaptı. Açıklana...
Üniversite Okurken Nasıl Memur Olunur 2017Memurum olarak, 2014 yılında hazırladığımız bir makalede  KPSS’de Mezun Olmadan...
Sağlık Bakanlığı 46.500 Personel AlacakSağlık Bakanı Recep Akdağ, 2017 yılında alınacak sağlık personeli sayısıyla...
Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri KapatılacakKHK 687’nin 5. ve 6. maddeleri gereğince Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri kapatılacak....
687 Sayılı KHK Resmi Gazetede14 maddeden oluşan KHK/687, 9 Şubat 2017 Tarihli ve 29974 Sayılı Resmî Gazetede yayımlandı....
İstanbul 700 Bekçi Alım İlanıİstanbul’a 700 Bekçi alınacak, peki başvuru şartları neler? İstanbul Valiliği...
KHK 686 İle 17 Kişi Memuriyete İade EdildiKHK 686 ile 17 kişi kamu görevlerine geri iade edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden...
KHK 686 TAM METİN ve İhraç Listesi7 Şubat 2017 Tarihli ve 29972 Sayılı Resmî Gazete’nin Mükerrer sayısında yayımlanan...
Yeni KHK 686 İle 4.464 Kişi Memuriyetten ÇıkarıldıYeni çıkarılan ve Resmi Gazetede yayımlanan 686 sayılı (KHK 686) Kanun Hükmünde...

EN SON YAPILAN YORUMLAR

Sözleşmeli Personel Yeniden Tercih Yapabilir mi? için melike diyorki;

Merhaba ben sözleşmeli öğretmen olarak atandım şuan görev yapıyorum yeni sözleşmeli öğretmen alımlarına başvurabilir miyim?

Soru ve Cevaplarla KPSS Tercih Rehberi-1 için Mustafa diyorki;

Ben ortaögretim hemsire mezunuyum saglik bakim teknisyenligine hemsire yardimciligina tercih verebilirmiuim

Sözleşmeli Personel Yeniden Tercih Yapabilir mi? için Sevda diyorki;

Merhabalar,KPSS'den 85 aldım PTT'de sözleşmeleri olarak tercih verirsem önümüzdeki merkezi atamalarda tercih verebiliyor muyum? Sözleşme feshedilebili
Daha fazla Manşet, Memurlar Haber
Kamu Kurumları İçin Kamu Sanal Ağı KamuNet Kuruldu

Tüm kamu kurumları KamuNet ağına bağlanacak. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının KamuNet’e Dâhil Edilmesi ile İlgili 2016/28 Sayılı Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazetede...

Kapat